czwartek, 10 maja 2018

5 Zasad dbania o jamę ustną i zęby

Hej!

Od dawna planowałem ten post i na szczęście znalazłem czas, aby się zabrać za niego :)
Podkreślam, że nie jestem specjalistą z zakresu szeroko pojętej stomatologii.
Jednakże od długiego czasu tematyka związana z dbaniem o zdrowie i wygląd zębów jest mi bardzo bliska i ciągle poszerzam swoją wiedzę.
Dzisiejszy wpis ma na celu zapoznać Was z informacjami i opiniami na powyższy temat moim okiem we współpracy z blogiem, a raczej twórczyniami bloga "dbaj o zęby" - dbajozeby.pl i tym samem sklepem happydental.pl.
1. Myj zęby co najmniej 2 razy dziennie- rano i wieczorem.

Doskonale wiemy, że mycie zębów jest najistotniejszym sposobem na utrzymanie optymalnej higieny jamy ustnej, aczkolwiek nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę w równym stopniu:)
By pomóc nam w odpowiednim dbaniu o piękne uśmiechy na rynku pojawia się coraz to więcej różnych szczoteczek do zębów. 
Obok "zwykłych"- czyli manualnych spotkać możemy elektryczne o różnych parametrach, soniczne, czy ultradźwiękowe. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, jak i ich kolory :)
Najistotniejsze jest to, żeby szczoteczka była miękka, ewentualnie średnia
Twarda szczoteczka wcale nie zapewnia idealnie wyczyszczonych zębów. Agresywne dociskanie i szorowanie nią po powierzchni szkliwa również. Możecie się jedynie nabawić wówczas to krwawienia dziąseł, a w nawet odsłanianie się szyjek zębowych, co jest procesem nieodwracalnym i bolesnym (wiem, co piszę!).
Ja używam sonicznej i jestem z niej bardzo zadowolony!

Jeśli mamy już odpowiednią szczoteczkę to należy przyjąć odpowiednią technikę szczotkowania.
Idealnie obrazują i opisują to Panie na blogu, zatem tu Was tylko odeślę: KLIK.

Past jest cała masa, ja stosuję rożne zamiennie.

Ostatnimi czasy jest to pasta SEYSSO, przygotowana specjalnie z myślą o zastosowaniu do szczoteczek sonicznych. Pasta ta słabo się pieni, jest delikatna dla dziąseł. Świetnie oczyszcza i poleruje zęby, natomiast ich nie uwrażliwia. Stopień odświeżenia oceniam na średni, takie 7/10, co mnie absolutnie wystarcza. Z czasem zauważyłem, że moje nadwrażliwe zęby mniej reagują na takie czynniki, jak ciepło, czy zimno. 


2. Nitka to podstawa!


Należy jednak pamiętać, że samo szczotkowanie to za mało, należy zająć się też przestrzeniami międzyzębowymi i językiem.
Regularne ich czyszczenie nicią dentystyczną zapobiega powstawianiu próchnicy, chorobom dziąseł nieświeżemu zapachowi z ust. Resztki pokarmowe i bakterie odkładają się wokół wszystkich zębów.
Szczoteczka nie dociera do wielu zakamarków jamy ustnej podczas klasycznego czyszczenia zębów. Zanieczyszczone przestrzenie międzyzębowe i zalegający w nich pokarm jest rozkładany przez bakterie. Może wówczas dojść do zapalenia dziąseł.
Najczęściej próchnica atakuje zęby w przestrzeniach międzyzębowych, w których higiena jamy ustnej jest bardzo utrudniona. Zalegające bakterie są również źródłem wielu chorób dziąseł oraz są odpowiedzialne za powstanie przykrego oddechu w jamie ustnej. Cena pasty to 29,90zł- KLIK.


3.Nie zapominaj o języku!

Grzbiet języka zbudowany jest z brodawek, pełnią one dwie funkcje: mechaniczną (np. ssanie) i zmysłową (odczuwanie smaku). Są świetnym miejscem do gromadzenia się bakterii oraz grzybów, których rozwój w jamie ustnej może prowadzić do powstawania stanów zapalnych, pleśniawek czy aft. To właśnie bakterie zgromadzone na języku są głównym powodem nieświeżego oddechu (oczywiście nie jest to jedyne wyjaśnienie). Dlatego właśnie tak ważne jest czyszczenie języka.
Najlepszymi przyrządami do czyszczenia języka są specjalne skrobaki, przypominające kształtem łyżeczkę, dzięki czemu świetnie usuwają osady z powierzchni języka. Używamy ich przeciągając kilkakrotnie od nasady języka ku jego końcowi (tylko w jedną stronę, tak aby wymieść bakterie), ale  nie powinniśmy robić tego ze zbyt dużą siłą, aby nie uszkodzić kubków smakowych. Zdecydowanie nie zaleca się stosowania do tego celu szczoteczki, którą myjemy zęby. W taki sposób możemy „wepchnąć” bakterie w głąb jamy ustnej, czy też wcisnąć je pomiędzy brodawki językowe, poza tym przy szczotkowaniu tylnej części języka u większości osób pojawia się odruch wymiotny. 

Obecnie posiadam czyścić marki PIKSTERS.
Ogólnie rzecz biorąc- polubiliśmy się natomiast uważam, że jest za mały, wolę czyściki z większą powierzchnią, gdyż czyszczenie jest wówczas szybsze, natomiast co do jego działania nie mogę powiedzieć złego słowa- robi to, co powinien:)
Jego cena to 9,90zł- KLIK.


4. Płucz rozsądnie!

Uważam, że najlepszym sposobem jest tuż po umyciu zębów przepłukanie jamy ustnej płukanką, a nie wodą. Płukanka zawiera dodatkowe składniki odświeżające i stanowi doskonałe uzupełnienie higieny jamy ustnej.

Płyn, jaki posiadam należy również do asortymentu marki SEYSSO, tak jak pasta. Płukanka ta dobrze odświeża, dopełnia efekt oczyszczania jamy ustnej. Pozostawia bardzo przyjemny posmak w ustach, sprawia, że zęby stają się bardziej lśniące i mniej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Nie zawiera alkoholu, w ogóle jej skład jest bardzo przyjazny, przez co stosuję ją jeszcze chętniej. Płyn kosztuje 29,90zł- KLIK.  


5. Odwiedzaj stomatologa.

Nie wszystko możemy zrobić sami- polecam wizytę u stomatologa minimum 2 razy w roku, by ewentualnie oczyścić zęby z kamienia nazębnego i dokonać przeglądu, w razie konieczności wdrożyć leczenie.

Pozdrawiam!
Greg

3 komentarze:

  1. Wszystko według nas jest logiczne ale zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych mycie 2 razy dziennie zębów to już wyczyn xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie rozumiem ludzi, którzy nie dbają o jamę ustną.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fachowy gabinet stomatologiczny - www.centrum-stomatologii.pl. Warto skorzystać.

    OdpowiedzUsuń