środa, 12 października 2016

O prawidłowej higienie jamy ustnej słów kilka..:)

Hej!

Od dawna planowaliśmy ten post.. ale przyznajemy, że ciężko było nam się za niego zabrać.
Przede wszystkim chodzi o to, że nie jesteśmy specjalistami z zakresu szeroko pojętej stomatologii.
Jednakże od długiego czasu tematyka związana z dbaniem o zdrowie i wygląd zębów jest nam bardzo bliska i ciągle poszerzamy swoją wiedzę.
Dzisiejszy wpis ma na celu zapoznać Was z informacjami i opiniami na powyższy temat naszym okiem we współpracy z blogiem, a raczej twórczyniami bloga "dbaj o zęby" - http://dbajozeby.pl.
Według nas jest to kopalnia wiedzy przekazywana w sposób dostępny dla wszystkich, my jesteśmy pod wrażeniem!
Postaramy się, aby artykuł był krótki, konkretny i przejrzysty.
Zacznijmy więc..


Doskonale wiemy, że mycie zębów jest najistotniejszym sposobem na utrzymanie optymalnej higieny jamy ustnej, aczkolwiek nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę w równym stopniu:)
By pomóc nam w odpowiednim dbaniu o piękne uśmiechy na rynku pojawia się coraz to więcej różnych szczoteczek do zębów.
Obok "zwykłych"- czyli manualnych spotkać możemy elektryczne o różnych parametrach, soniczne, czy ultradźwiękowe. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, jak i ich kolory :)
Najistotniejsze jest to, żeby szczoteczka była miękka, ewentualnie średnia.
Twarda szczoteczka wcale nie zapewnia idealnie wyczyszczonych zębów. Agresywne dociskanie i szorowanie nią po powierzchni szkliwa również. Możecie się jedynie nabawić wówczas to krwawienia dziąseł, a w nawet odsłanianie się szyjek zębowych, co jest procesem nieodwracalnym i bolesnym (wiem, co piszę!).
My używamy szczoteczki sonicznej i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni!

Jeśli mamy już odpowiednią szczoteczkę to należy przyjąć odpowiednią technikę szczotkowania.
Idealnie obrazują i opisują to Panie na blogu, zatem tu Was tylko odeślę: http://dbajozeby.pl/szczotka-pasta-kubek-ciepla-woda-czyli-jak-myc-zeby-zeby-je-umyc/


Należy jednak pamiętać, że samo szczotkowanie to za mało, należy zająć się też przestrzeniami międzyzębowymi i językiem.


Regularne ich czyszczenie nicią dentystyczną zapobiega powstawianiu próchnicy, chorobom dziąseł nieświeżemu zapachowi z ust. Resztki pokarmowe i bakterie odkładają się wokół wszystkich zębów.
Szczoteczka nie dociera do wielu zakamarków jamy ustnej podczas klasycznego czyszczenia zębów. Zanieczyszczone przestrzenie międzyzębowe i zalegający w nich pokarm jest rozkładany przez bakterie. Może wówczas dojść do zapalenia dziąseł.
Najczęściej próchnica atakuje zęby w przestrzeniach międzyzębowych, w których higiena jamy ustnej jest bardzo utrudniona. Zalegające bakterie są również źródłem wielu chorób dziąseł oraz są odpowiedzialne za powstanie przykrego oddechu w jamie ustnej.

Regularne stosowanie nici  pozwala skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, wiele takich nici ma także fluor, który dodatkowo zabezpiecza przestrzenie. Polecamy czarną nić Elgydium, dzięki niej możecie na własne oczy się przekonać ile zanieczyszczeń gromadzi się w przestrzeniach - KLIK.


Obecnie produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest mnóstwo, sami zobaczcie:
PIKSTERS - SZCZOTECZKI DO CZYSZCZENIA PRZESTRZENI MIĘDZYZĘBOWYCH -  KLIK.


POLYDENT FLOSSING TOOTHPICK - NICIO-WYKAŁACZKI DO BEZPIECZNEGO OCZYSZCZANIA PRZESTRZENI MIĘDZYZĘBOWYCH - KLIK.


Grzbiet języka zbudowany jest z brodawek, pełnią one dwie funkcje: mechaniczną (np. ssanie) i zmysłową (odczuwanie smaku). Są świetnym miejscem do gromadzenia się bakterii oraz grzybów, których rozwój w jamie ustnej może prowadzić do powstawania stanów zapalnych, pleśniawek czy aft. To właśnie bakterie zgromadzone na języku są głównym powodem nieświeżego oddechu (oczywiście nie jest to jedyne wyjaśnienie). Dlatego właśnie tak ważne jest czyszczenie języka.
Najlepszymi przyrządami do czyszczenia języka są specjalne skrobaki, przypominające kształtem łyżeczkę, dzięki czemu świetnie usuwają osady z powierzchni języka. Używamy ich przeciągając kilkakrotnie od nasady języka ku jego końcowi (tylko w jedną stronę, tak aby wymieść bakterie), ale  nie powinniśmy robić tego ze zbyt dużą siłą, aby nie uszkodzić kubków smakowych. Zdecydowanie nie zaleca się stosowania do tego celu szczoteczki, którą myjemy zęby. W taki sposób możemy „wepchnąć” bakterie w głąb jamy ustnej, czy też wcisnąć je pomiędzy brodawki językowe, poza tym przy szczotkowaniu tylnej części języka u większości osób pojawia się odruch wymiotny. 

Myślę, że to najistotniejsze aspekty dbania o higienę jamy ustnej.
Skupmy się jeszcze na kwestiach związanych z doborem produktów.

Produktów do higieny jamy ustnej, do czyszczenia zębów jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Tak, jak w przypadku skóry zalecam obserwowanie jej i wsłuchiwanie się w jej potrzeby tak też w przypadku zębów uważam, że poprzez obserwację możemy dobrać im odpowiednią higienę i pielęgnację:)
Jeśli jednak tego nie wiemy warto udać się do gabinetu stomatologicznego.

Generalnie jeśli macie zęby wrażliwe jak my zalecamy stosowanie takich właśnie past, świetną pastą jest np. Biorepair Wrażliwe Zęby - KLIK.


Nie zawiera ona fluoru, a że jesteśmy jego zwolennikami w przypadku past zalecamy stosować ją na zamianę z inną pastą zawierającą fluor.
W przypadku past wybielających zalecamy patrzeć na wskaźnik RDA i REA, a o co dokładnie chodzi? Dowiecie się TUTAJ.
Z wybielających lubimy kilka past, ale stosujemy je tylko czasami, fajną propozycją jest BlanX Shock White- dostępna w wersji z nasadką LED lub bez, cała linia znajduje się tutaj.


A na koniec dodamy, ze bardzo lubimy odświeżające płukanki - zawsze po myciu zębów i jeśli nie mamy dostępu do szczoteczki.

Mam nadzieję, ze artykuł się Wam spodoba i każdy wyniesie coś ciekawego dla siebie:)

Pozdrawiam!
Greg

7 komentarzy:

 1. moje przestrzenie między-zębowe są bardzo ciasne, ciężko je doczyścić, ciągle mam problemy z zębami albo dziąsłami :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja stosuję pasty bez fluoru :). Te nicio wykałaczki wydają się bardzo fajne, nie znałam ich wcześniej :P

  OdpowiedzUsuń
 3. O, właśnie zapomniałam żeby kupić płukankę :) Także lubię je stosować. Nici zawsze są u mnie w domu.

  OdpowiedzUsuń
 4. jeszcze nigdy nie miałam pasty blanx

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post, wiele ważnych informacji można tu wyczytać :)

  OdpowiedzUsuń